Każdy wędkarz, zarówno początkujący jak i ten bardziej doświadczony, musi mieć przy sobie odpowiednio dobrane wędzisko, kołowrotek, żyłkę, spławik, haczyk, ciężarki i zestaw przynęt. Jednak to nie wszystko! Istnieją akcesoria wędkarskie, które być może nie są konieczne, ale z pewnością wpłyną pozytywie na wygodę i komfort wędkowania.

Profesjonalna odzież wędkarska

Trzeba mieć na uwadze, że wędkarz spędza dużo czasu na terenach podmokłych i często musi zmagać się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Odpowiednia odzież jest w stanie zagwarantować mu nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Podstawowym elementem są oczywiście buty. Powinny być wyposażone w nieprzemakalną membranę, chroniącą przed dostaniem się wilgoci do środka. Sprawdźmy, czy podczas kilkugodzinnej eksploatacji nie będą obcierać stóp i powodować odparzeń. Bielizna termoaktywna zapewni z kolei optymalny komfort termiczny. Jej cechą jest hydrofobowość, dzięki której odprowadza nadmiar wilgoci z powierzchni skóry, pozostawiając uczucie suchości. To skuteczne rozwiązanie, aby ochronić organizm przed utratą ciepła.

 

Warto zaopatrzyć się także w nieprzemakalną kurtkę i wodoodporne spodnie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, tworzonych na bazie mikrowłókien poliestrowych, które z jednej strony zapewniają właściwą wentylację skóry, a z drugiej będą izolować od wiatru i deszczu. Kurtka i spodnie wędkarskie powinny mieć kamuflaż, dzięki któremu nie będą odstraszać ryb. Warto zwrócić uwagę na praktyczne kamizelki z funkcjonalnymi kieszonkami. Użytecznym akcesorium wędkarskim jest również czapka, chroniąca głowę przed działaniem promieni UV oraz rękawiczki, zabezpieczające przed niskimi temperaturami.

 

Pozostałe akcesoria wędkarskie

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w funkcjonalną torbę wędkarską, wykonaną z nieprzemakalnej tkaniny. Wewnętrzna komora główna powinna być obszerna i posiadać kilka mniejszych kieszeni zewnętrznych. Przydać może się także torba termoizolująca, nie tylko do przechowywania i transportu przynęt, ale również prowiantu. Wędkarze cenią sobie również takie akcesoria wędkarskie, jak pokrowiec na kołowrotek, podpórka na wędkę, wygodne siedzisko, latarka czy wielofunkcyjny scyzoryk. Warto się także zaopatrzyć w wodoodporny sygnalizator, czyli wskaźnik brania ryby ułatwiający łowienie oraz kompaktową matę z miarką do odhaczania ryb.